Egyedülálló zöld csillogása, áttetszô textúrája, tipikusan csiszolt formája jól ismert a médiából, kirakatokból. Népszerűségét egy dél-amerikai telenovella is növelte. Ismerős, de még sok mindent nem tudunk róla. Kerüljünk 5+1 lépéssel közelebb a smaragdhoz!
Tudományos tények
A smaragd a berill család tagja. Kémiai összetétele: berillium-aluminium-szilikát. A Mohs-féle 10 fokozatú keménységi skálán 8-as keménységű. Zöld színe, melynek minden árnyalatában előfordul, a króm és vanádium atomoknak köszönhető. A smaragdban sűrűn megtalálható zárványok és a gyakran egyenetlen színeloszlás miatt általában alacsonyabb a piaci értéke. Viszont a ritka, átlátszó smaragd akár a gyémántnál is értékesebb lehet. Fellelhető Afrikában és Oroszországban is, de a legszebbek Dél-Amerika bányáiból: Brazíliából és Kolumbiából kerülnek elő.
Sajnos gyakran hamisítják; üvegutánzatai is elterjedtek.
Ha sok repedés található rajta, akkor mohos smaragdnak nevezik.
Elnevezés
A görög “smaragdos” szó után kapta nevét ez a zöld kincs. Fordítják “minden kövek zöld istennője” -ként, vagy “zöld követ”-ként is. Bármelyiket is fogadjuk el, a ZÖLD szín benne foglaltatik. A névadás is utal arra, hogy már az ókorban mekkora becsben tartották.
Mindenki köve
Görögök, rómaiak, egyiptomiak, de még a keresztény vallás képviselői is elismerték a smaragd nagyszerű képességeit és csodálták szépségét.
Az ókori rómaiak az újjászületés, örök szépség és fiatalság kövének tartották, s Vénusznak, a szépség és szerelem istennőjének drágaköveként tisztelték.
Ezen tulajdonságai miatt viselte Kleopátra is őket: hitt fiatalító, bőrregeneráló hatásában.
A smaragd több vallási szövegben, jelképben is megjelent. Indiai vallási szövegekben találtak feljegyzést róla. Az egyiptomi Toth tudását smaragd táblákra véste.
A keresztények Bibliája szerint Isten trónját smaragdból készült. Mindemellett Szent Rafael, gyógyító arkangyal színe is a smaragdzöld.
Utazók köve
A smaragd sokoldalúan hatásos drágakő. Többek közt az utazókat is védelmezi mind fizikai, mind szellemi értelemben.
Utazzon bárki földön, vízen vagy levegőben, egy smaragdot tartson magánál az utazás biztonságos kimeneteléért. Az úton új élmények várnak ránk, melyek könnyen feledtethetik velünk az otthon hagyott szeretteket, értékeket. Smaragddal a markunkban vagy nyakunkban mindig emlékezni fogunk, honnét indultunk, hova tartunk. Segít hűségesnek maradni szeretteinkhez, önmagunkhoz és elveinkhez.
Az ókori egyiptomiak is úgy hitték, hogy a földi életet követő úton is védelmet nyújt a smaragd. Ezért az örök élet, lelki halhatatlanság szimbólumaként múmiáikat is ékesítették vele.
Szemünk fénye
Számtalan gyógyító hatása közül a látással összefüggő a legkiemelkedőbb. Itt is mind fizikai, mind szellemi téren is segítségünkre lehet a drágakő. Szemproblémák (szürke- és zöldhályog, gyulladásos problémák) ellen ma is elterjedten alkalmazzák Indiában.
Szellemi síkon széleslátókörűséghez, az összefüggések meglátásához, a lehetőségek észrevételéhez járul hozzá. Felnyitja harmadik szemünket is az alaposabb tájékozódás kedvéért.
Kezeli a migrént, melynek megszüntetésével ismét tiszta fejjel gondolkodhatunk, és pontosan láthatjuk, ítélhetjük meg helyzetünket.
A békítő erő
A fizikai, szellemi gyógyulása és egyészség része az embertársainkkal való béke. A veszekedések, nézeteltérések szükségesek a fejlődéshez. Ugyanilyen, ha nem fontosabb a bocsánatkérő, békesség-kötő képesség. A nyakban viselt smaragdnak békítő ereje van; közel a szívcsakrához segít, hogy türelemmel, megértéssel közeledjünk embertársaink felé.
Különösen jó hatással van a gyermek-szülő kapcsolatra megsegítve a generációs különbségek áthidalását.
Bár kis belátást nyerhettünk ebbe a szépséges drágakőbe, igazán csak viselés közben ismerhetjük meg. Ne a legtökéletesebb darabot, hanem a szívünkhöz megmagyarázhatatlanul leginkább húzódót válasszuk! Hol nézzünk körbe? Ékszerakció.hu!